دسته‌بندی نشده

علت لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن چیست؟

فرمان

ممکن است شما نیز لرزش فرمان خودرو در هنگام ترمز گرفتن را تجربه کرده باشید. در چنین شرایطی قبل از انجام هر کاری همه‌ سعی و تلاشتان این است که وارد حاشیه جاده نشوید. اما شاید این تصمیم درستی نباشد و همچنان با قرار گرفتن در مسیر اصلی لرزش فرمان خودرو در زیر دستان خود را احساس کنید.

لرزش فرمان خودرو به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. برای اینکه بدانید چرا هنگام ترمز گرفتن فرمان خودرو دچار لرزش شده و همچنین چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد، در ادامه مقاله قصد داریم مطالب جامع و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم

مهم‌ترین علت لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن چیست؟

همانطور که در بخش مقدمه به این موضوع اشاره کردیم، لرزش فرمان خودرو ممکن است دلایل مختف و متعددی داشته باشد. مشکلی که در روتورهای ترمز وجود دارد، به عنوان علت اصلی این حادثه به شمار می آید.

این قطعات در خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. به طور عمومی روتورها دارای جنس فلزی بوده و ضخامت تعیین کننده ای دارند. میزان این ضخامت با توجه به مدل خودرو و کارایی آنها مشخص می‌شود.

هنگامی که در طول رانندگی ترمز می‌گیریم، روتور در معرض گرمای بسیار زیادی قرار می گیرد و این گرما حتما باید به واسطه سطح آن برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به این قطعه از بین برود.

پس از اینکه ترمز به صورت مداوم مورد استفاده قرار گرفت، روتور ضخامت اولیه خود را از دست داده و سطح آن دیگر مانند قبل صاف و یکدست نیست. به همین جهت، فشردن پدال ترمز در سرعت های بالا منجر به وارد شدن فشار شدیدی به روتور شده و در نتیجه فرمان خودرو می لرزد.

 

چگونه می‌توان مشکل لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن را برطرف کرد؟

پس از اینکه مطمئن شدید علت لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن بر اثر وجود مشکل در روتور است، باید خیلی سریع برای رفع آن اقدام کنید. در صورتی که اتصال روتور به طور صحیح انجام نگیرد، فرمان خودرو دچار لرزش می شود.

برای برطرف کردن چنین مشکلی از یک مکانیک مجرب و حرفه ای بخواهید تا علت را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

متصل نبودن صحیح روتور در هنگام ترمز گرفتن، تماس لنت با قسمتی از روتور را به دنبال داشته و از ارتباط برقرار کردن آن با قسمت های دیگر جلوگیری می کند که در نتیجه منجر به لرزش فرمان خواهد شد.

به منظور اتصال صحیح، لازم است تا گشتاور استاندارد روتور را بررسی کنید. توصیه می‌شود که حتما این کار را به یک مکانیک که از این مسئله کاملا آگاه باشد بسپارید.

علاوه براین، تاب برداشتن روتور به عنوان یکی دیگر از دلایل اصلی لرزش فرمان خودرو به شمار می آید. مکانیک با استفاده از ساده ترین شیوه به این مشکل رسیدگی می کند. او با چرخاندن روتور و دستهای خود سطح آن را چک می کند.

روتور سالم بدون داشتن کوچکترین مشکل چرخیده و دوران آن بدون علائمی از مقاومت صورت می گیرد. در صورتی که مکانیک با این نظر موافقت نکند، باید به برطرف کردن مشکل روتور پرداخته شود.

مکانیک برای تشخیص قطعی مشکل روتور چه کاری انجام می دهد؟

لرزش_فرمان

مکانیک برای اینکه به طور قطعی تشخیص دهد که علت لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن مربوط به روتور است یا خیر، روتور را از خودرو جدا کرده و سپس اندازه گرفتن آن با استفاده میکرومتر را آغاز می‌کند. در صورتی که قسمت های روی روتور زبر و خشن بوده و یا بخش هایی از آن ساییده شده باشند، مکانیک آنها را از طریق ماشین تراش تعمیر خواهد کرد.

او برای انجام این کار یک لایه نازک را از روی روتور بر می‌دارد تا به سطح کاملا صافی روی آن ایجاد شود. ممکن است میزان هزینه تراش خوردن روتور کم به نظر برسد.

اما باید به این نکته توجه داشت که تراش روتور باعث می شود تا میزان ضخامت آن تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. به همین جهت هنگام گرفتن ترمزهای شدید مقاومت زیادی از خود نشان نداده و دوباره تاب بر می‌دارد.

در نتیجه با به وجود آمدن چنین مشکلی همچنان باید به مکانیک مراجعه کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر مجددا روتور خودرو مشکل پیدا کرد، به جای تعمیر برای تعویض کردن آن اقدام کنید.

جنس لنت ترمز نیز در این امر بسیار مهم است. اگرچه برندهای لنت زیاد هستند اما در حال حاضر لنت جنیون پارت به عنوان یکی از بهترین برند های لنت ترمز شناخته شده که با به کار گیری آن می توانید تا حد زیادی مشکل لرزیدن فرمان خود را برطرف کنید.

چه زمانی باید برای رفع مشکل لرزش فرمان خودرو اقدام کنیم؟

بدون شک مشکل لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن خیلی سریع باید برطرف شود. عوامل مختلفی در زمان مراجعه رانندگان به مکانیک، در مورد لرزیدن فرمان خودرو تاثیرگذار است.

با توجه به توضیحاتی که ارائه دادیم تاب برداشتن روتور علت اصلی لرزیدن فرمان خودرو در زمان گرفتن ترمز محسوب می شود. چشم پوشی از این موضوع نیز برای مدت زمان کوتاهی امکان پذیر خواهد بود.

اما توجه داشته باشید که وجود چنین مشکلی در یک خودرو و همچنین مراجعه نکردن به مکانیک متخصص و ماهر مشکلات جبران ناپذیر بسیار زیادی را برای سیستم ترمز خودرو به وجود می آورد. به دلیل اینکه اگر لرزش ها ادامه پیدا کنند، به کالیپر ترمز و لنت ترمز فشار وارد شده و همچنین قطعات دچار ساییدگی خواهند شد.

در نهایت صاحبان خودرو مجبور می شوند برای تعمیر سیستم ترمز هزینه های هنگفتی را بپردازند. از طرفی دیگر خودرویی که دچار مشکل است، میزان مقاومت و پایداری خود را تحد زیادی از دست می‌دهد.

به همین جهت اگر متوجه لرزیدن فرمان خودرو خود در زمان ترمز گرفتن شدید، بهتر است بدون اتلاف وقت برای تعمیر و بررسی علت آن به مجرب ترین مکانیک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.