دسته‌بندی نشده

اهمیت تهیه لنت ترمز باکیفیت

لنت ترمز

بدون شک یکی از مهم‌ترین قطعاتی که دائما با دیسک در تماس است، همین لنت ترمز است. یک لنت ترمز خوب آسیبی به دیسک وارد نمی‌کند و باعث خراش های اضافه بر آن نمی‌شود.

به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود. طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد. معمولا طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند تا صرفا به مشتری یا صاحب کار خود نشان دهند که صفحه طراحی یا صفحه بندی شده بعد از اینکه متن در آن قرار گیرد چگونه به نظر می‌رسد و قلم‌ها و اندازه‌بندی‌ها چگونه در نظر گرفته شده‌است. از آنجایی که طراحان عموما نویسنده متن نیستند و وظیفه رعایت حق تکثیر متون را ندارند و در همان حال کار آنها به نوعی وابسته به متن می‌باشد پایان برند.

کالیپر ترمز چیست و چه زمانی باید آن را تعویض کنیم؟

کالیپر ترمز از اجزای تشکیل دهنده سیستم ترمز به شمار می آید. همه ما می‌دانیم سیستم ترمز مهمترین و اصلی ترین قسمت هر خودرو می باشد.

به دلیل اینکه خودرو بدون سیستم ترمز توانایی توقف را نداشته و همچنین ممکن است با خودروها دیگر و یا موانع برخورد کند. در نتیجه این مسئله باعث می شود راننده و سرنشینان خودرو هیچ گونه امنیتی نداشته باشند.

برای اینکه با این قطعه سیستم ترمز و اهمیت آن بیشتر آشنا شوید در ادامه مقاله قصد داریم مطالب جامع و مفیدی را ارائه دهیم.

منظور از کالیپر ترمز چیست؟

همانطور که در قسمت مقدمه به این موضوع اشاره کردیم کالیپر ترمز به عنوان یکی از قطعات مهم و اصلی سیستم ترمز هر خودرو محسوب می شود. این قطعه در متوقف کردن خودرو نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

لازم است این نکته را ذکر کنیم که امروزه در تعداد زیادی از خودروها از ترمز دیسکی برای چرخ های جلویی مورد استفاده قرار می گیرد. در خودروهایی که دارای ترمز دیسکی هستند چسبیدن چرخ های خودرو به یک دیسک فلزی یا روتور را می توان مشاهده کرد که گردش آنها از طریق چرخ ها می باشد.

کالیپر با اصطکاکی که به کمک روتور ایجاد می کند از افزایش یافتن سرعت چرخ ها جلوگیری خواهد کرد. باید بدانیم که کالیپر، درست همانند گیره ای در قسمت بالایی روتور قرار گرفته است. علاوه براین به خاطر داشتن این نکته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده که سیستم ترمز تنها با کالیپر قادر به کار کردن است.

چه زمانی باید کالیپر ترمز را تعویض کنیم؟

یکی از سوالاتی که برای تعداد زیادی از رانندگان و صاحبان خودرو پیش می آید این است که در چه مواقعی باید کالیپر ترمز را چک کرده و آن را تعویض کنند. در صورتی که متوجه شدید خودرو شما دارای هر کدام از مشکلات زیر می باشد، باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

  • در زیر خودرو روغن نشت کرده است:

یکی از علائم خرابی کالیپر ترمز این است که در قسمت زیرین ماشین و نواحی چرخ ها و همچنین در قسمت موتور روغن تا حد بسیار زیادی نشت می‌کند. با مشاهده این مشکل فورا کالیپر و سیستم ترمز را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

  • نرم و یا سفت بودن پدال ترمز عادی نیست:

توجه داشته باشید که پدال ترمز نباید بیش از اندازه نرم و یا سفت باشد. در غیر این ضورت چک کردن این قطعه ضروری خواهد بود. از طرفی دیگر به پدال ترمز باید به گونه ای فشار وارد کنید که خیلی کم یا زیاد نباشد.

خودرویی که کالیپر آن سالم و بدون مشکل است، تنها با کوچکترین فشار به پدال ترمز متوقف خواهد شد. در صورتی که پدال برای درگیر شدن سیستم ترمز به وارد کردن فشار تا انتها نیاز دارد نشان دهنده این است که باید برای تعویض کالیپر خودرو خود اقدام کنید.

  • چراغ ترمز و چراغ چک ماشین شما روشن می شود:

در صورتی که مشاهده کردید چراغ ترمز و چراغ چک ماشین که در صفحه نمایش در پشت غربیلک فرمان و یا بر روی مانیتور ماشین وجود دارد روشن شده، نشان دهنده این است که رایانه مرکزی خودرو در سیستم ترمز ماشین یک مشکل را شناسایی کرده است.

در چنین مواقعی توصیه می شود حتما از یک تعمیرکار ماهر و حرفه ای بخواهید تا خودرو شما را به صورت تخصصی چک کند.

  • ماشین پس از ترمز کردن به حرکت در می آید:

از دیگر نشانه های زمان تعویض و همچنین ایجاد مشکل در سیستم ترمز و کالیپر می توان به حرکت درآمدن ماشین بعد از گرفتن ترمز اشاره کرد. در صورتی که متوجه شدید ماشین شما یک مسیر طولانی را به صورت غیر معمول پس از گرفتن ترمز حرکت می کند، لازم است که در اسرع وقت، بررسی کالیپر و سیستم ترمز خودرو خود را به فردی ماهر و متخصص بسپارید.

  • سیستم ترمز هنگام عملکرد صدای غیر معمولی ایجاد می کند:

شنیدن صدای غیرعادی و عجیب از سیستم ترمز در هنگام ترمز گرفتن یکی دیگر از مواردی است که خرابی کلی مجموعه و کالیپر را می‌رساند. چرا که احتمال اینکه کالیپر ترمز خراب شده باشد وجود خواهد داشت.

لنت ترمز از چه اهمیتی برخوردار می باشد؟

هنگامی که در حال رانندگی هستید ممکن است در شرایط اضطراری قرار بگیرید. در چنین مواقعی برای اینکه خودرو شما با ماشین های دیگر و یا عابران پیاده برخورد نکرده و از رخ دادن تصادف جلوگیری کنید باید خیلی سریع ماشین را از حرکت بازدارید.

همانطور که همه ما می دانیم تنها ترمزها توانایی متوقف کردن ماشین را خواهند داشت. به همین جهت به هیچ عنوان نباید نسبت به این سیستم بی اهمیت باشیم.

برای اینکه بتوانید ترمزهای خودرو خود به بهترین شکل ممکن مورد استفاده قرار دهید و از سیستم ترمز در مناسب ترین وضعیت نگهداری کنید باید به این نکته توجه داشته باشید. خودرو برای متوقف شدن به اصطکاک نیاز دارد و وظیفه لنت ها این است که اصطکاک را در سیستم ترمز تولید کنند.

لنت ها بر روی دیسک ها متراکم خواهند شد و اصطکاکی که میان لنت و دیسک وجود دارد باعث می شود تا سرعت خودرو تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه فشرده شدن لنت ها بر روی دیسک ها باید چند دفعه انجام گیرد؟ به همین جهت می توان نتیجه گرفت که فرسودگی لنت ها و ضرورت تعویض آنها به طور منظم قابل چشم پوشی نخواهد بود

لنت ترمز ماشین

آیا لنت ترمز طول عمر بالایی دارد؟

به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود. طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید، تا از نظر گرافیکی نشانگر چگونگی نوع و اندازه فونت و ظاهر متن باشد. معمولا طراحان گرافیک برای صفحه‌آرایی، نخست از متن‌های آزمایشی و بی‌معنی استفاده می‌کنند تا صرفا به مشتری یا صاحب کار خود نشان دهند که صفحه طراحی یا صفحه بندی شده بعد از اینکه متن در آن قرار گیرد چگونه به نظر می‌رسد و قلم‌ها و اندازه‌بندی‌ها چگونه در نظر گرفته شده‌است. از آنجایی که طراحان عموما نویسنده متن نیستند و وظیفه رعایت حق تکثیر متون را ندارند و در همان حال کار آنها به نوعی وابسته به متن می‌باشد آنها با استفاده از محتویات ساختگی، صفحه گرافیکی خود را صفحه‌آرایی می‌کنند تا مرحله طراحی و صفحه‌بندی را به پایان برند.

آیا لنت ترمز طول عمر بالایی دارد؟

بدون شک تمام رانندگان تمایل دارند بدانند که میزان طول عمر لنت ترمز آن ها چقدر است. باید گفته شود که با استفاده از هیچ اصول و یا قانونی نمی توان این موضوع را به طور دقیق مشخص کرد.

نوع ماشین، نحوه رانندگی کردن با ماشین و مکان رانندگی از جمله مواردی هستند که با طول عمر لنت ترمز ارتباط مستقیمی دارد. همچنین لازم به ذکر است که عوامل مختلفی مانند نوع لنت، میزان مسافت و تعداد مسافران بر مناسب ترین زمان تعویض لنت ترمز تاثیرگذار خواهند بود.

ضمن آن که پیشنهاد می‌کنیم برای به حداقل رساندن مشکلات ناشی از کیفیت پایین لنت ترمز، از برندهای شناخته شده ای مانند برندهای ذیل استفاده کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.